top of page

VOĽNE STOJACA VAŇA

kup_bu_b03.jpg

Pri návrhu rodinných domov sa dostaneme spoločne s klientom ku kúpeľni, kde často príde aj na plnenie sna o samostatne stojacej vani, ktorá vzbudzuje v každom z nás luxus, pohodlie a eleganciu v kúpeľni.

Tvar vane a priestor okolo vytvárajú ilúziu vzdušnosti v jednej z menších miestností domu. Vaňa je lákadlom, ktoré vás okamžite naladí na relax. Čo potrebujete vedieť, kým vyslovíte sen o samostatne stojacej vani?

  • Malá kúpeľňa praje priestorom len tomu najnutnejšiemu a pre voľne stojacu vaňu si rezervujte neporovnateľne viac z podlahovej plochy kúpeľne. Ak predsa len máme nejakú metrážnu rezervu, vyberme vaňu, ktorá je síce na jednej z dlhších strán prisadená pri stene, ale vytvára želanú ilúziu samostatne stojacej.

  • Potrebný priestor pre voľne stojacu vaňu znamená, že by mala byť od steny vzdialená minimálne 20 cm a nevyhnutne aspoň jeden meter na bezpečné vchádzanie a vychádzanie z vane. Samozrejme vaňu musíme aj pohodlne umývať, takže priestor okolo nám to musí umožniť. Z pohľadu dizajnu vynikne krajšie vo väčšej kúpeľni, kde jej venujeme celú stenu a v kombinácii s výhľadom do záhrady je kúpanie naozaj pôžitkom.

  • Plán domu je prvým krokom, ktorý musí počítať so samostatne stojacou vaňou. Ak si ju klienti želajú, projektant/architekt musí zahrnúť potrebný priestor pre samostatnú vaňu do projektu. Pri zvažovaní odporúčam spýtať sa sám seba: „Ako často ležím vo vani? Naozaj ju využijem?“

  • Technická príprava znamená, že voda z odpadu bude inštalovaná v podlahe, čo je pomerne nákladné a rovnako je potrebné vedieť to v počiatočnom štádiu plánovania domu.

  • Cena voľne stojacej vane môže byť niekoľkonásobne vyššia ako pri jej bežnej kolegyni. Príčinou je okrem náročnejšej výroby vane z jedného kusu aj cena batérie, hlavne ak je podlahová. Finančne náročná je aj stavebná príprava pre celú inštaláciu.

  • Údržba je zložitejšia napríklad v tom, že samostatne stojaca vaňa by mala byť čas od času umytá aj zvonku. Ak máme navyše medzi stenou a vaňou iba 20 cm, umytie vane je celkom fuška - nehovoriac o utieraní podlahy okolo celej vane.

Najviac sa teším na relax vo voľne stojacej vani, keď sa po vystúpení zabalím do mäkučkého županu a s pohárom vína odkráčam k horiacemu krbu v obývačke s myšlienkou, že neporiadok po kúpaní bude uprataný za mňa :o)

voľne stojaca vaňa 1.jpg
bottom of page