top of page

AKO VYTVORIŤ FAREBNÚ ROVNOVÁHU V PRIESTORE

farebna rovnovaha_1

Mať interiér príjemne farebne zladený znamená interiér s farbami dávkovanými tak, aby sme zachovali harmóniu a pokoj. Slovenské domácnosti sa v posledných rokoch upriamili na kombináciu BIELA-SIVÁ-DREVO, čo je síce bezpečnou voľbou, pretože nekombinujeme farebné odtiene, ale taktiež je to voľba, ktorá zvádza k fádnosti a nude. Ak sa už takáto kombinácia opozerá a interiér si žiada niečo viac, pomôžu farby. Kombinovať ich tak, aby boli v rovnováhe a tvorili harmonický celok, je celkom oriešok. Pomôckou môže byť pomer 60-30-10, ktorý predstavuje primárnu, sekundárnu a akcentnú farbu.

AKO APLIKOVAŤ PRAVIDLO 60-30-10?

Je to veľmi jednoduché - vyberiete si tri farby, ktoré sú však spoločne harmonické a z nich si vyberiete tú, ktorá bude dominovať. Táto bude použitá v pomere 60% v priestore a ostatné nasledujú v pomeroch 30 a 10%. Ak chcete, môžete použiť aj tri odtiene z rovnakej farby a teda výsledkom bude pokojný interiér, ale pozor - tu je dôležité pracovať aj s rôznymi textúrami, napríklad mat a lesk, prípadne 3D efekty na stenách, aby sa Vám nestalo, že interiér bude vo výsledku nuda a nebude mať žiadne kontrasty.

PRIMÁRNA FARBA

ktorú budete používať na 60% v miestnosti, môže byť aplikovaná na steny, prípadne strop alebo niektorý z kusov nábytku. Pre čo najväčšiu rovnováhu je na mieste, aby bola z jemnej farebnej palety, môže to byť pastelový odtieň žltej alebo modrej. Rôzne prvky v priestore v tomto odtieni potom spoločne tvoria výborný základ.

SEKUNDÁRNA FARBA

je tvorená miešaním základných farieb ako sú napríklad oranžová, zelená alebo fialová. Sekundárnu farbu použijeme na 30% v miestnosti a vyberáme odtieň, ktorý je príbuzný s primárnou farbou alebo mierne odlišný od nej - napríklad vyblednutá ružová či oranžová, ale aj iné. Takáto kombinácia vytvára príjemný, nenásilný kontrast, ktorý opticky zväčšuje priestor. Vhodnými plochami na sekundárny odtieň sú nábytkok, textilné dekorácie alebo väčšie dominantné svietidlá.

AKCENTNÁ FARBA

prichádza na záver a to v pomere posledných 10% určených na odvážne dotvorenie interiéru. Tento akcent má pridať do miestnosti 3D efekt, ktorý tvorí originalitu a zabraňuje nude. Ak je farebný základ tvorený dvomi predchádzajúcimi odtieňmi prírodný, potom prejdite na odtieň, ktorý bude naopak úplne mimo prírodné tóny. Rovnako platí, že pri prvých dvoch svetlých farbách použitých v miestnosti na 60 a 30% pristúpime pri akcentnej farbe k tmavému odtieňu, ktorý vytvorí protiváhu vo farebnosti. Ideálne je, ak posledných 10% v akcente bude odzrkadlený na dekoráciách, nástennom umení, sviečkach alebo malých doplnkoch. Takto zabezpečíte nielen pokoj v interiéri, ale aj príjemný impulz, ktorý zabráni nude a všednosti. Ak si s odtieňmi poradiť neviete, určite oslovte dizajnéra, ktorý nájde pre Vás tú správnu kombináciu a vytvorí ideálnu rovnováhu farieb, materiálov a odtieňov.

farebna rovnovaha_2
bottom of page