top of page

AKO ZLADIŤ KUCHYŇU S OBÝVAČKOU

Ako zladiť kuchyňu s obývačkou

AKO PREPOJIŤ OBÝVAČKU S KUCHYŇOU?

Pre náš dnešný hektický životný štýl je ideálne, ak môžeme tráviť čo najviac času spoločne v jednom priestore a nemusí to byť nevyhnutne jednou spoločnou činnosťou. Túto hlavnú požiadavku umožňuje otvorená denná zóna – kuchyňa s jedálňou a obývačkou v jednom priestore. Chce to však dávku zručnosti, aby bol tento hlavný priestor praktický, obsahoval všetko, čo potrebujeme, zároveň bol harmonický a vo svojom dizajne prepojený vo všetkých troch častiach dennej zóny.

Ponúkam 10 praktických tipov, ako dosiahnuť príjemnú a celistvú atmosféru v dennej zóne bez toho, aby sme museli robiť kompromisy pri účele alebo praktickosti:

1. JEDNA FAREBNÁ MATERIÁLOVÁ PALETA

Pre celý priestor zvoľte jednu farebnú a materiálovú kombináciu, ktorá bude použitá vo všetkých troch častiach dennej zóny. Z tejto palety si zvoľte akcent (materiál, odtieň, vzor), ktorý použijete plynulo v celom priestore, ale tak, aby nebol hlavným a dominantným, no stále viditeľným, vkusným detailom a dotváral rovnováhu farieb.

2. UMIESTNITE NÁBYTOK AJ OD STIEN

Ak umiestnite sedačku len 10-15 cm od steny, vznikne vizuálny dojem väčšieho priestoru. Nebojte sa dať napríklad kuchynský ostrov alebo jedálenský kút do priestoru miestnosti. Dôležité je zachovať pohodlné priechody medzi jednotlivými zónami, aby nevznikli prázdne – hluché plochy. Snažte sa vytvoriť také umiestnenie mobiliáru, aby sa nestalo, že sú jednotliví členovia rodiny k sebe otočení chrbtom. To znamená, že ak niekto varí, ideálne je, ak sa môže rozprávať so sediacimi v jedálni či v obývačke na sedačke. Ako dispozične navrhnúť obývačku štvorcového formátu?

3. ZAKOMPONUJTE AJ OKRÚHLE, ORGANICKÉ KUSY NÁBYTKU

Keďže miestnosti sú hranaté a často používame len hranaté kusy nábytku, vítaným osviežením je kruhový stôl alebo koberec v oválnom tvare. Tieto pomôžu nielen lepším priechodom v dennej zóne, ale aj na človeka pôsobia príjemnejšie a menej formálne. Eleganciu v interiéri dodajú tiež napríklad okrúhle zrkadlo na stene alebo kombinácia okrúhlych konferenčných stolíkov v obývačke. Obzvlášť pristanú obliny štvorcovým miestnostiam.

4. POMER MEDZI KUCHYŇOU-JEDÁLŇOU-OBÝVAČKOU

Naplánujte si dispozičné riešenie dennej zóny tak, aby ani jedna z vyššie uvedených častí nebola príliš malá alebo naopak príliš veľká oproti ostatným častiam. Obývačka by mala byť najpriestrannejšia časť dennej zóny, ale nemalo by sa stať, že kvôli veľkej obývačke nebudete mať kvalitný pracovný a úložný priestor v kuchyni. Prípadne že sedačka bude pre 8 až 10 ľudí, ale v jedálni bude ledva stôl pre štyroch. Ideálnym pomerom je, ak obývačka zaberá približne 50% plochy dennej zóny a zvyšný priestor sa venuje kuchyni a jedálni. Ako správne naplánovať kuchyňu?

Ako zladiť kuchyňu s obývačkou
Ako zladiť kuchyňu s obývačkou
5. VEĽKOSŤ MOBILIÁRU

Nábytok by mal spĺňať nielen kritérium požadovanej funkcie, dizajnu a materiálu. Jeho veľkosť by mala byť priamo úmerná metráži dennej zóny. Vyberajte radšej menej kusov nábytku a primerane veľkých do daného priestoru. V metrážne štedrých denných zónach vyberajte skôr veľké kusy a vyhnite sa iba nízkym zostavám mobiliáru. Viac úžitku urobí jedna veľká a vysoká knižnica ako dva nízke kúsky. Je dôležité, aby akcenty farieb a dizajnu na nábytku boli aj vo výške očí obyvateľov, nielen nízko pri podlahe.

6. PRIESTOR BY MAL VÍTAŤ

Atmosféru pohody a príjemne stráveného času v dennej zóne zabezpečí vhodné osvetlenie. Ideálne je, ak kombinujete visiace svietidlá s tými stropnými prisadenými. Svetlo v interiéri vrstvite tak, aby ste sa cítili komfortne pri varení v kuchyni, ale aj pri intímnom posedení s vínom a hudbou.

7. KOBEREC

Nezabúdajte na koberce a ich použití pre dobrú akustiku, pohodlie pre bosú nohu či vizuálnu zonáciu dennej zóny. Nebojte sa aj koberca pod jedálenský stôl, ideálne hladko tkaného, tzv. vhodného aj do exteriéru. Ten zabezpečí hladké a tiché posúvanie stoličiek. Súčasné koberce sú už vhodné aj na podlahové kúrenie alebo tiež pre alergikov.

8. TAPETA AKO PREPÁJACÍ PRVOK

Ak váhate pri výbere akcentu, ktorý budete používať vo všetkých troch častiach dennej zóny, pomôcť môže aj vhodná tapeta, použitá napríklad v jedálni s tým, že jej farebnosť aplikujete v kuchyni na zástene a v obývačke na nástenných dekoráciách. Tu treba byť opatrný, aby pomer akcentov nebol ťažkopádny.

9. KUCHYŇA PRÍJEMNOU SÚČASŤOU

Myslite pri plánovaní kuchyne na to, že musí byť koncipovaná tak, aby ste zo sedačky v obývačke nemali pri pohľade do kuchyne pocit, že je potrebné veľké upratovanie. Ideálne je, ak drez – najšpinavšia časť linky, nie je v priamom výhľade z obývačky, prípadne jedálne. Skrátka dobre navrhnutá kuchyňa musí splynúť so zvyškom dennej zóny tak, že nebude pôsobiť ako pracovisko, ale skôr ako priestor pre rodinnú prípravu jedla. Snažte sa obmedziť voľne stojace spotrebiče a určite sa vyhnite samostatne stojacej chladničke. Akú chladničku si vybrať?

10. NEZABUDNITE NA STROP

Veľkou plochou dennej zóny je nielen podlaha a steny, ale aj strop. Pre intimitu v kuchyni môžete strop znížiť a tým aj vizuálne rozdeliť časti dennej zóny. Nebojte sa znížený strop farebne napojiť napríklad na jednu zo stien alebo dokonca dekorovať tapetou použitou v obývačke alebo jedálni na stene. Na strop môžete upozorniť aj nesymetrickým umiestnením svietidiel, ktoré vytvoria hravú atmosféru v priestore.

Ako zladiť kuchyňu s obývačkou
bottom of page