top of page

5 TIPOV PRE DISPOZIČNÉ RIEŠENIE ŠTVORCOVEJ OBÝVAČKY

Dizajn-kuchyne-s-obyvackou-so-sedackou-v-nocnej-modrej---Bungalov-s-vyhladom-na-Ostrihomsk

Či už máte malú alebo veľkú obývaciu izbu, vždy je výzvou vyťažiť maximum z tvaru a veľkosti miestnosti. To isté platí pre usporiadanie štvorcovej obývačky. Ako pracovať s takýmto priestorom aby sa nestal príliš statickým a hranatým? Aby ste sa neutiekali u umiestňovaniu mobiliáru len ku stenám a potom nemali hluché a prázdne miesta v strede. Ponúkam vám 5 tipov, ktoré môžete použiť.

1. FOKUS PRIESTORU

Keď vstúpite do miestnosti, je príjemné, ak priestor ponúka zaujímavý estetický bod, na ktorý sa sústredíte. Pre hranatú obývačku to platí o to viac, že ​​všetky veci v nej hneď vidíte. Bod, ktorý okamžite zaujme vašu pozornosť, zaistí, že sa váš pohľad v miestnosti nestratí a toto vytvára pokoj, príjemnú atmosféru. Takýmto centrom pozornosti v priestore môže byť zaujímavé nástenné umenie, veľká rastlina, nápadné svietidlo alebo pohovka v nevšednom odtieni, ktorý však ladí s farebnými tónmi použitými v miestnosti. Stredobodom miestnosti môže byť aj netradičná farebná kombinácia v priestore, ktorú dosiahnete s pomocou pomeru 60-30-10.

2. SVETELNÝ PLÁN

Štvorcová obývačka vyzýva na zavesenie hlavného svietidla v strede stropu. Pokúste sa stredový bod nehľadať a sústreďte sa na usporiadanie nábytku. Napríklad ak v obývačke plánujete jedálenský kút, môže byť vhodné zavesiť práve nadeň nápadný luster. Radi čítate? Tak potom je šancou podlahové svietidlo s kreslom. Pravidlom však je mať jedno hlavné, väčšinou stropné osvetlenie pre celý priestor a potom pracovať so svietidlami náladovými, ktoré jemne osvetlia tmavšie kúty miestnosti alebo vytvoria atmosféru pri večernom posedení s vínom. Porozmýšľajte teda nad umiestnením nábytku v priestore a následne prispôsobte dispozícii aj svetelný plán.

3. ZAOBLITE ROHY A UHLY

Štvorcovej obývačke lichotia obliny, ktoré zjemnia hranatosť ale pomôžu aj tým, že porušia priamky a rovnobežky v priestore a teda človek vníma miestnosť ako priestrannejšiu a vzdušnejšiu. Tento trik však funguje v každom priestore, ktorý potrebujeme odľahčiť. Už okrúhly koberec, stôl či taburet vytvára túto ilúziu. Výborným riešením je aj dominantný luster v oblých tvaroch na vhodnom mieste. Vyvarujte sa visiacemu svietidlu v obývačke, ktoré by mohlo zavadzať pri sledovaní telky alebo pri konverzácii s návštevou. Takže, nebojte sa oblín, kruhov a elíps v interiéri – nemôžete nič pokaziť, naopak, veľmi pomôcť atmosfére a príjemnej harmónii medzi hranami a krivkami.

interier-DREVENICE-Likavka,-Liptov.jpg
rekonstrukcia-dennej-zony-vo-vidieckom-style-RD-Liesek.jpg
4. VYBERAJTE SI MÄKKÉ MATERIÁLY

Nielen obliny prospejú hranatému priestoru, ale aj mäkké materiály ako zamat, plyš, satén – skrátka hra leskov a matov je v každom interiéri prospešná pre vytvorenie pozitívneho napätia, ktoré zabráni vizuálnej fádnosti a nude. Nezabúdajte na dekorácie, ktoré dotvoria miestnosť a napovedia o majiteľoch, ich vkuse a charaktere. Výber dekorácii môže byť naozajstnou výzvou, možnosťou je oslovenie dizajnéra, ktorý pomôže interiér doladiť, keď už si neviete dať rady ani s tvarom miestnosti ani s farebným ladením.

5. NETLAČTE SEDAČKU K STENE

Ale nechajte medzi stenou a sedačkou medzeru 15-20 cm, ale práve vo štorcovej miestnosti je zvyčajne pomer stien predurčený na odsadenie sedačky a opätovné vytvorenie ilúzie väčšieho priestoru. Niekedy miestnosť umožňuje, aby sme za sedačku umiestnili aj knižnicu či iný nábytkový modul s úložnými priestormi alebo malým pracovným miestom a tým maximalizovali funkciu obývacej izby, no zároveň aj vkusne dekorovali hlavnú stenu za sedačkou. Ak potrebujete maximalizovať ilúziu vzdušnosti, vyberte si sedačku i ostatné nábytkové kusy na nožičkách. Čím viac podlahy zostane „odhalenej“, tým výraznejšia bude ilúzia veľkého priestoru v obývačke.

bottom of page