top of page

AKÚ CHLADNIČKU SI VYBRAŤ

kuchyna-jedalen-obyvacka.jpg

Skôr ako sa pustíte do výberu chladničky, ujasnite si, aký základný typ najviac spĺňa vaše potreby a potreby vašej domácnosti, prehľad možností:

SAMOSTATNE STOJACA CHLADNIČKA, PRÍPADNE KOMBI CHLADNIČKA S MRAZIAKOM

Typizovaná chladnička s fixnou šírkou 60 cm a hĺbkou 60–65 cm. Výška chladničky sa hýbe podľa kapacity chladenia respektíve chladenia a mrazenia – čím vyššia chladnička, tým viac priestoru na potraviny. Najvyšší možný objem chladiaceho priestoru pri chladničkách bez mraziaku sa pohybuje od 320–330 litrov. Nevýhodou samostatne stojacej chladničky sú:

  • dizajn, ktorý po čase nemusí byť atraktívny,

  • obmedzenie využitia priestoru nad chladničkou, ktorý by v prípade vstavanej chladničky mohol slúžiť pre doplnkovú skrinku,

  • chladnička potrebuje na šírku aj hĺbku viac priestoru ako štandardných 60 cm,

  • náročná údržba priestoru okolo chladničky (medzery medzi chladničkou a kuchynskou linkou, podlaha pod chladničkou).

VSTAVANÁ KOMBINOVANÁ CHLADNIČKA S MRAZIAKOM

Ako už napovedá samotný názov, ide o modely určené na vstavanie do kuchynskej linky. Kombinácia chladničky a mraziaku je najčastejšou voľbou našich domácností. Nevýhodou je práve obmedzený priestor na chladenie potravín a to práve na úkor mraziaku. Takáto chladnička je kapacitne vhodná pre dvoj-, maximálne trojčlenné rodiny. Ale je možné vytvoriť aj maximálny efekt u viacčlenných rodín a to tým, že zabudujeme dve takéto kombinované chladničky s mraziakmi vedľa seba, a tým dostávame objemný mraziak v podobe šiestich šuflíkov dole a dve chladničky, z ktorých jedna je určená na skladovanie potravín nakúpených, a druhá čisto na uvarené jedlá v kombinácii s napríklad nápojmi. Toto riešenie je veľmi praktické, len je potrebné uvažovať s ním vopred pri plánovaní kuchyne.

VSTAVANÁ CHLADNIČKA (BEZ MRAZIAKA)

Už podľa názvu ide o modely určené na vstavanie do kuchynskej linky, ale súčasťou spotrebiča nie je mraziak. Rovnako ako ich „kombinované“ kolegyne sú neviditeľné a nerušia celkový dizajn kuchyne, a to hlavne v prípade, že je kuchyňa prepojená s jedálňou, a obývačkou – nerušia štýl dennej zóny, navyše sú priestorovo, a energeticky veľmi úsporné. Kapacitne sa pohybujú od 315–320 litrov chladiaceho objemu – čiže nie sú menšie zvnútra ako samostatne stojace chladničky.

Takáto chladnička je ideálna v prípade, že potrebujete väčší priestor na potraviny a dostatok priestoru aj na nádoby s uvareným jedlom, ktoré si v kombinovanej chladničke s mraziakom už len ťažko hľadajú miesto. Pri tejto voľbe je fajn nahradiť mraziak samostatne stojacim niekde v sklade, komore alebo mraziak zabudovať do kuchynskej linky ale na menej frekventovanom mieste pretože do mraziaku chodíme výrazne menej ako do chladničky.

aku-chladnicku-si-vybrat_B2.jpg
aku-chladnicku-si-vybrat_B3.jpg

AMERICKÉ CHLADNIČKY

 

Sú samostatnou kapitolou medzi chladničkami a áno, uhádli ste, sú štandardom v Spojených štátoch amerických, kde je kuchyňa samostatným priestorom, a teda nie je súčasťou obývačky alebo jedálne. Americké chladničky sú prvým výberom hlavne u mužov, ktorí ich vidia skôr ako záležitosť statusu. Ide o celkom špecifický druh – od ostatných chladničiek sa líšia dizajnom, funkciami a parametrami. Bežné je pre ne-dvojdverové alebo dokonca štvordverové otváranie. Ak by ste si mysleli, že kapacitne sú väčšie, tak sa mýlite, často len pôsobia priestranne a to svojou vonkajšou robustnosťou. Podstatným faktorom je atypický rozmer, to znamená, že takéto chladničky sa pohybujú od šírky 90 cm po hĺbku viac ako 60 cm – čo je veľkou nevýhodou pri zakomponovaní chladničky do bežnej kuchynskej linky, ktorá má hĺbku 60 cm. Dizajn takýchto chladničiek je moderný a častokrát veľmi atraktívny hlavne v prvých rokoch používania, treba si však uvedomiť, že dizajn spotrebiča starne a teda nepomáha nadčasovosti kuchynskej linky.  Ak sa aj napriek hore uvedeným informáciám rozhodnete pre americkú chladničku, zvážte nasledujúce faktory:

  • americká chladnička bude vždy vyčnievať z kompozície kuchynskej linky,​

  • má vyššiu spotrebu energie a zreteľne vyššiu obstarávaciu cenu,​

  • je hlučnejšia oproti vstavanej chladničke,​

  • narúša dizajn dennej zóny a to hlavne, ak ju máte vo výhľade z jedálne alebo obývačky,​

  • je náročnejšia na údržbu priestoru okolo chladničky a dlážky pod ňou,​

  • ak vyberiete model s výrobníkom ľadu, bude potrebné napojenie na vodu,​

  • v prípade, že vám takáto chladnička doslúži, tým, že jej rozmery a dizajn sú atypické, budete musieť hľadať náhradníka, čo nebýva ľahké, pretože každý výrobca má svoju vlastnú rozmerovú a dizajnovú radu amerických chladničiek,​

  • obmedzenie využitia priestoru nad chladničkou, ktorý by v prípade vstavanej chladničky mohol slúžiť pre doplnkovú skrinku.


Ak máte dilemu pri výbere, DIZAJNÉR pomôže ujasniť si priority a vybrať to správne pre vašu domácnosť a dizajn interiéru miestnosti.

bottom of page