AKÚ CHLADNIČKU SI VYBRAŤ? 

 

Skôr ako sa pustíte do výberu chladničky, ujasnite si, aký základný typ najviac spĺňa vaše potreby a potreby vašej domácnosti, prehľad možností: 

Samostatne stojaca chladnička, prípadne kombinovaná chladnička s mraziakom

Typizovaná chladnička s fixnou šírkou 60 cm a hĺbkou 60–65 cm. Výška chladničky sa hýbe podľa kapacity chladenia respektíve chladenia a mrazenia – čím vyššia chladnička, tým viac priestoru na potraviny. Najvyšší možný objem chladiaceho priestoru pri chladničkách bez mraziaku sa pohybuje od 320–330 litrov. Nevýhodou samostatne stojacej chladničky sú:

 • dizajn, ktorý po čase nemusí byť atraktívny,

 • obmedzenie využitia priestoru nad chladničkou, ktorý by v prípade vstavanej chladničky mohol slúžiť pre doplnkovú skrinku,

 • chladnička potrebuje na šírku aj hĺbku viac priestoru ako štandardných 60cm,

 • náročná údržba priestoru okolo chladničky (medzery medzi chladničkou a kuchynskou linkou, podlaha pod chladničkou).

Vstavaná kombinovaná chladnička s mraziakom

Ako už napovedá samotný názov, ide o modely určené na vstavanie do kuchynskej linky. Kombinácia chladničky a mraziaku je najčastejšou voľbou našich domácností. Nevýhodou je práve obmedzený priestor na chladenie potravín a to práve na úkor mraziaku. Takáto chladnička je kapacitne vhodná pre dvoj-, maximálne trojčlenné rodiny. Ale je možné vytvoriť aj maximálny efekt u viacčlenných rodín a to tým, že zabudujeme dve takéto kombinované chladničky s mraziakmi vedľa seba a tým dostávame objemný mraziak v podobe šiestich šuflíkov dole a dve chladničky, z ktorých jedna je určená na skladovanie potravín nakúpených a druhá čisto na uvarené jedlá v kombinácii s napríklad nápojmi. Toto riešenie je veľmi praktické, len je potrebné uvažovať s ním vopred pri plánovaní kuchyne.

Vstavaná chladnička (bez mraziaka)

Už podľa názvu ide o modely určené na vstavanie do kuchynskej linky, ale súčasťou spotrebiča nie je mraziak. Rovnako ako ich „kombinované“ kolegyne sú neviditeľné a nerušia celkový dizajn kuchyne a to hlavne v prípade, že je kuchyňa prepojená s jedálňou a obývačkou – nerušia štýl dennej zóny, navyše sú priestorovo a energeticky veľmi úsporné. 
Kapacitne sa pohybujú od 315–320 litrov chladiaceho objemu – čiže nie sú menšie zvnútra ako samostatne stojace chladničky.

Takáto chladnička je ideálna v prípade, že potrebujete väčší priestor na potraviny a dostatok priestoru aj na nádoby s uvareným jedlom, ktoré si v kombinovanej chladničke s mraziakom už len ťažko hľadajú miesto. Pri tejto voľbe je fajn nahradiť mraziak samostatne stojacim niekde v sklade, komore alebo mraziak zabudovať do kuchynskej linky ale na menej frekventovanom mieste pretože do mraziaku chodíme výrazne menej ako do chladničky.

 

Americké chladničky

 

Sú samostatnou kapitolou medzi chladničkami a áno, uhádli ste, sú štandardom v Spojených štátoch amerických, kde je kuchyňa samostatným priestorom a teda nie je súčasťou obývačky alebo jedálne. Americké chladničky sú prvým výberom hlavne u mužov, ktorí ich vidia skôr ako záležitosť statusu. Ide o celkom špecifický druh – od ostatných chladničiek sa líšia dizajnom, funkciami a parametrami. Bežné je pre ne dvojdverové alebo dokonca štvordverové otváranie. Ak by ste si mysleli, že kapacitne sú väčšie, tak sa mýlite, často len pôsobia priestranne a to svojou vonkajšou robustnosťou. Podstatným faktorom je atypický rozmer, to znamená, že takéto chladničky sa pohybujú od šírky 90 cm po hĺbku VIAC ako 60 cm – čo je veľkou nevýhodou pri zakomponovaní chladničky do bežnej kuchynskej linky, ktorá má hĺbku 60cm. Dizajn takýchto chladničiek je moderný a častokrát veľmi atraktívny HLAVNE v prvých rokoch používania, treba si však uvedomiť, že dizajn spotrebiča starne a teda nepomáha nadčasovosti kuchynskej linky.  Ak sa aj napriek hore uvedeným informáciám rozhodnete pre americkú chladničku, zvážte nasledujúce faktory:

 • americká chladnička bude vždy vyčnievať z kompozície kuchynskej linky,

 • má vyššiu spotrebu energie a zreteľne vyššiu obstarávaciu cenu,

 • je hlučnejšia oproti vstavanej chladničke,

 • narúša dizajn dennej zóny a to hlavne, ak ju máte vo výhľade z jedálne alebo obývačky,

 • je náročnejšia na údržbu priestoru okolo chladničky a dlážky pod ňou,

 • ak vyberiete model s výrobníkom ľadu, bude potrebné napojenie na vodu,

 • v prípade, že vám takáto chladnička doslúži, tým, že jej rozmery a dizajn sú atypické, budete musieť hľadať náhradníka, čo nebýva ľahké, pretože každý výrobca má svoju vlastnú rozmerovú a dizajnovú radu amerických chladničiek,

 • obmedzenie využitia priestoru nad chladničkou, ktorý by v prípade vstavanej chladničky mohol slúžiť pre doplnkovú skrinku.

 
Ak máte dilemu pri výbere, DIZAJNÉR pomôže ujasniť si priority a vybrať to správne pre vašu domácnosť.