top of page

AKO SI VYBRAŤ
INTERIÉROVÉHO DIZAJNÉRA?

ako-vybrat-dizajnera_B.jpg

Denne ma kontaktujú potencionálni klienti hľadajúci interiérového dizajnéra. Dôvodom je často bezradnosť pri kúpe, stavbe nového bývania alebo veľkej rekonštrukcii. Alebo sa chcú len poradiť...

Ako viete, ktorý dizajnér je pre vás ten pravý? Ten, ktorý dokáže váš interiér doviesť k vami želanému výsledku? Pár tipov, ktoré pomôžu správnemu výberu:
 

Referencie od kolegov, rodiny alebo priateľov – tu je dôležité uvedomiť si, že to, čo vyhovovalo vašim známym, nemusí práve vám. Ale stojí za pokus kontaktovať práve odporúčaného dizajnéra. Ideálne je, ak aj vidíte reálny interiér zariadený dizajnérom.
 
Portfólio dizajnéra by malo byť štýlovo pestré a to znamená, že sa vie stotožniť s vkusom klienta, a zároveň pridať originalitu a nadčasovosť. Chcete objaviť svoj osobný vkus a štýl? Dobrý dizajnér bude s vami spoločne hľadať váš štýl a vkus a nebojí sa povedať vám „NIE – toto fungovať nebude.“ Ak vás dizajnér formuje a pomáha vám nájsť to, čo ani sami neviete, že chcete, môžete si byť istí, že získate jedinečný a unikátny interiér – šitý na mieru!

Osobnosť dizajnéra by vám mala byť sympatická, aby ste nemali zábrany opísať svoje potreby a priority v interiéri. Ľahká a jasná komunikácia je zárukou odvahy otvoriť sa, aby vás dizajnér nielen počúval, ale aj pochopil a vnímal aj neverbálne komunikačné kanály. Komunikácia s dizajnérom by mala byť rovnako príjemnou skúsenosťou ako rozhovor s priateľom. Skrátka, mali by ste sa cítiť s dizajnérom dobre. 

 

Funkčnosť a praktickosť musia byť zabezpečené, rovnako ako estetická harmónia v interiéri. Dizajnér musí s vami myslieť na úložný priestor na všetko, čo v miestnosti potrebujete mať. Správny dizajnér naplánuje aj to, kde bude tyčový vysávač, aby bol poruke v situáciách pohromy :) Logické usporiadanie a štýlové použitie materiálov musí byť prioritou rovnako ako inteligentné riešenia pohodlného bývania. 

 

Prezentácia návrhu interiéru je u každého dizajnéra iná. Od 2D pôdorysu po koláž atmosféry, od náčrtu po vizualizáciu a realizačný projekt. Veľmi dôležité je, aby ste mali pred realizáciou interiéru jasný MANUÁL – realizačný projekt, ktorý bude obsahovať všetky informácie nielen pre vás, ale aj pre samotných realizátorov. Kvalitný realizačný projekt znamená, že každý vie, čo má robiť, vy viete čo máte kúpiť a kde. Ak sa všetko z realizačného projektu dodrží, tak výsledok bude ešte krajší ako ochutnávka 3D fotorealistickej vizualizácie. V prípade, že dizajnér ponúka LEN vizualizáciu, viete, že výsledkom budú len pekné obrázky toho, čo by raz mohlo byť, ale nebude, pretože vlastne neviete nič o materiáloch, rozmeroch nábytkov a dodávateľoch, ktorí by mali jednotlivé súčasti realizovať.

ako-vybrat-dizajnera_B2.jpg
ako-vybrat-dizajnera_B3.jpg

Cena – často kladenou otázkou je: „Koľko stojí interiérový dizajnér?" Opýtajte sa však sami seba: „Koľko môže stáť návrh priestoru, ktorý by ste si sami nikdy nevytvorili? Koľko stojí riešenie, ktoré vám ušetrí nielen nervy ale aj nemalé finančné prostriedky a ponúkne domov, z ktorého sa budete denne tešiť? Koľko stojí niekto, kto vás vyvaruje zlých, drahých a nefunkčných rozhodnutí, a zachráni pred opätovnou rekonštrukciou po pár rokoch v nefunkčnom, a neatraktívnom interiéri?


Odmeny interiérových dizajnérov sú niekedy nezrozumiteľné. Väčšina dizajnérov účtuje cenu za meter štvorcový – čo nie je veľmi logické. Ak potrebujete na veľmi malom priestore zrealizovať funkčne náročný interiér a zároveň musí byť pekný v medziach vášho rozpočtu, tak cena za meter štvorcový vôbec nezodpovedá reálne vynaloženej námahe dizajnéra. Preto by som sa prikláňala k cenníku, ktorý zohľadňuje skôr kategóriu priestoru (kuchyňa, detská izba, atď.) spolu s kvalitou podkladov, ktoré pre vás dizajnér vypracuje. Pred zadaním sa uistite, že presne viete, čo dostávate za svoje peniaze a ako bude celá spolupráca prebiehať, respektíve čo všetko je v odmene zahrnuté.
 
Pri výbere správneho dizajnéra si vytipujte pár kandidátov a oslovte ich telefonicky. Pohoda, respektíve NEpohoda prvého kontaktu vám môže pomôcť s rozhodnutím.

Držím palec, kto hľadá, ten nájde :)

bottom of page