top of page

KNIŽNICA - ŠPERK OBÝVAČKY

1809_2k.jpg

Snívate o knižnici, ktorá by okrem kníh poňala aj dekorácie s výsledkom vkusného kusu nábytku, ktorý patrí k útulnej a nadčasovej atmosfére miestnosti? Najdôležitejšie je vyhnúť sa kombináciám, ktoré by vo výsledku spôsobili vizuálny chaos a knižnica by evokovala skôr sklad nepotrebného ako estetický prvok.

AKO ULOŽIŤ KNIHY?

Ukladanie kníh titulom vpred je samozrejme veľmi praktické, ale všetky tie farby obalov kníh v kombinácii s rôznymi formátmi spôsobujú dojem neporiadku. Zaujímavým riešením je otočenie kníh naopak, teda stránkami vpred. Tento spôsob upokojí dojem a bielo-béžové strany kníh sú decentné a zaujímavé. Ďalším spôsobom, veľmi pracným, je obaliť všetky knihy do baliaceho papiera, ktorý ladí s interiérom. Zvyčajne vyberám decentný, nevýrazný odtieň papiera a na knihy napísať vhodným odtieňom fixy, napríklad sivým, knižný titul. Takto vznikne ucelený a veľmi pokojný efekt knižnice. Riešením môže byť aj triedenie kníh a usporiadanie podľa farby alebo formátu. Nebojte sa robiť aj kôpky, teda horizontálne zoskupenia kníh na seba.

Pre zaujímavejší vzhľad s príjemnou atmosférou je vhodné vybrať niekoľko políc, ktoré vyplníte vhodnými dekoráciami. Je potrebné vyberať dekorácie nielen farebne vhodné do danej miestnosti, ale aj veľkostne do jednotlivých políc. Často sa stretávam s tým, že polica je príliš veľká v porovnaní s veľkosťou dekorácie. Je veľmi dôležité vyberať radšej väčšie kúsky, aby sa nám nestrácal celkový dojem. Vkusným detailom je aj nasvietenie dekorácií v policiach.

Cieľom je dosiahnuť vkusný, pokojný a nadčasový efekt a teda nie všetky darčeky od rodiny či priateľov musia byť vystavené v domácej knižnici. V tomto prípade platí staré známe - menej je viac.

bottom of page